لوازم یدک
لوازم یدک
نکات رانندگی و استفاده آن برای مبتدیان و خانم ها

10 نکته ضروری رانندگی ماشین برای مبتدیان

نکات رانندگی که مهم هستند

قبل از اینکه در مورد نکات رانندگی صحبت کنیم باید بدانیم این یک واقعیت جهانی است که یادگیری چیزهای جدید همیشه بسیار دشوار است. چه یادگیری نواختن ساز باشد یا یادگیری یک ورزش جدید، چند روز اول دلهره آور خواهد بود. در مورد نکات رانندگی یا آموزش آن هم همینطوراست. در مراحل اولیه، ممکن است کمی مشکل داشته باشید. اما نگران نباشید، اسطوره های فرمول 1 مانند مایکل شوماخر و لوئیس همیلتون نیز از همان مرحله شروع کردند. در این مقاله نکات ساده‌ای را فهرست می‌کنیم که قطعاً در مرحله اولیه رانندگی به شما کمک می‌کند. پس بیایید با لیست نکات ضروری رانندگی ماشین برای مبتدیان شروع کنیم.

با ماشین آشنا شوید

اولین و مهم ترین نکات  رانندگی خودرو هنگام شروع یادگیری رانندگی آشنایی با وسیله نقلیه است. قبل از اینکه وارد شوید و شروع به دستکاری دستگیره ها و دکمه های مختلف کنید، ابتدا عملکرد آنها را درک کنید. بیاموزید که هر دکمه در ماشین شما چه کاری انجام می دهد تا بدانید در هنگام بروز شرایط از چه چیزی استفاده کنید. بعد، سه پدال اصلی، پدال گاز، ترمز و کلاچ را درک کنید.

یکی از ساده‌ترین تکنیک‌های رانندگی جدید این است که کنترل‌های پا مانند ABC را از چپ به راست به خاطر بسپارید، A، B، و C به ترتیب به معنی دریچه گاز، ترمز و کلاچ هستند. در نهایت با دسته دنده و موقعیت دنده های مختلف آشنا شوید. وقتی ماشین خاموش است می توانید تعویض دنده را تمرین کنید اما از زیاده روی در آن اجتناب کنید زیرا به گیربکس شما آسیب می رساند. موقعیت همه دنده ها را بدانید تا هرگز مجبور نباشید هنگام تعویض دنده به دکمه نگاه کنید.

ارگونومی صحیح صندلی را پیدا کنید

نکات مهم رانندگی برای خانم ها و مبتدیان

این یک نکته بسیار مهم است و چیزی است که بسیاری از افراد معمولاً تمایل به نادیده گرفتن آن دارند. اکثر مبتدیان رانندگی با ماشین کاملاً از این موضوع که هر خودرویی به مکانیزم تنظیم موقعیت صندلی مجهز است، بی اطلاع هستند. این مکانیزم به شما اجازه می دهد تا میزان دسترسی صندلی و همچنین زاویه را تنظیم کنید. بسیار مهم است که صندلی را به گونه ای قرار دهید که بتوانید به راحتی به تمام کنترل های خودرو، یعنی پدال ها، فرمان و دسته دنده دسترسی داشته باشید. باید مطمئن شوید که صندلی کج شده است تا کمر یا ران شما فشار نیاورد.

مجوز خود را بشناسید

مورد دیگری که مردم به شدت نادیده می گیرند محدودیت مجوزهای مختلف است. هنگامی که شما مجوز را همراه خود دارید، اطمینان از برخی موارد ضروری است. قبل از هر چیز لازم است که علامت “L” را در جلو و عقب خودروی خود در اندازه های مناسب که توسط دولت هند دیکته می شود چسبانده باشید. ثانیاً، داشتن شخصی در صندلی مسافر که دارای گواهینامه رانندگی دائمی معتبر باشد، ضروری است.

بخوانید  فرمان هیدرولیکی یا برقی : کدام بهتر است

حتی پس از دریافت گواهینامه دائمی، فقط مجاز به رانندگی با انواع خاصی از وسایل نقلیه هستید. از شما خواسته می شود تا زمانی که در ابتدا درخواست می کنید، نوع وسایل نقلیه ای را که می خواهید رانندگی کنید، انتخاب کنید. به این ترتیب اگر نوعی وسیله نقلیه را رانندگی کنید که در گواهینامه شما پیش بینی نشده است، مورد توبیخ قرار می گیرید

نکات رانندگی در مسیر صحیح

هنگامی که برای شروع حرکت آماده شدید، اکنون باید مسیر صحیح را تعیین کنید. فرمان، پدال ها همگی به ورودی های شما بستگی دارند. بنابراین، باید به دقت تعیین کنید که انتظار می رود چه مقدار اطلاعات برای هر جزء ارائه دهید. مهمترین نکته در بین تمام نکات کنترل فرمان این است که به آرامی و با حداقل تلاش شروع کنید. بهتر است این تمرین را در زمین باز یا در جاده های متروک امتحان کنید.

با سبک ترین و کوچکترین ورودی های کم سرعت برای همه اجزا شروع کنید. همانطور که تمرین می کنید، می توانید تلاش خود را افزایش دهید. فشارهای ناگهانی روی فرمان یا پدال گاز به خوبی می تواند منجر به از دست دادن آنی کنترل شود و شما را در موقعیت خطرناکی قرار دهد. بنابراین، افزایش تدریجی سطح تلاشی که انجام می دهید بهترین تمرین برای نزدیک شدن به این روش است. با تمرین و کمی آزمون و خطا، به راحتی می توانید سطح دریافتی بهینه را پیدا کنید که به مرور زمان در ناخودآگاه شما مستقر می شود.

به سرعت های آهسته پایبند باشید

نکات رانندگی شهری برای مبتدیان و دیگران

یک مرد خردمند یک بار گفت: “پیش از دویدن راه رفتن را یاد بگیر”. این فلسفه در مورد رانندگی نیز صدق می کند. این یک واقعیت غیرقابل انکار است که فشار دادن پدال گاز بسیار وسوسه انگیز است. با این حال، قبل از شروع تعقیب سرعت، ضروری است که کاملاً به رانندگی با سرعت کم عادت کنید. این به شما اجازه می دهد تا حس قوی ادراک و واکنش را ایجاد کنید. رانندگی با سرعت بالا مستلزم این است که واکنش های شما بسیار دقیق باشد.

رانندگی با سرعت بالا بدون توسعه حواس عکس العمل خود دستور العمل مطمئنی برای فاجعه است. مطمئن شوید که قبل از اینکه یک پدال روی فلز قرار دهید، زمان زیادی را صرف تقویت مهارت های خود در دنده های پایین کرده اید. این یکی دیگر از نکات و ترفندهای بسیار مفید رانندگی خودرو است.

هرگزفاصله خود را با ماشین جلویی کم نکنید

در کشورهای خارج از کشور، همه رانندگان این عادت را دارند که فاصله ایمن با خودروی جلویی خود را حفظ کنند. متأسفانه در هند، قضیه دقیقاً برعکس است. در جاده های کشور ما، اتومبیل ها به اندازه اتم ها در یک مولکول فشرده هستند.

مردم تمایل دارند آشکارا این مفهوم را نادیده بگیرند و تقریباً هر طور که می خواهند رانندگی کننداما رعایت نکات رانندگی ضروری استت. همیشه توصیه می شود حداقل دو خودرو از وسیله نقلیه روبروی خود فاصله ایمن داشته باشید. اگر خودروی مقابل شما به دلیل وجود مانع در جاده مجبور به انحراف ویا انجام کاری اضطراری شود، فضای کافی برای جلوگیری از برخورد خواهید داشت. ایجاد این عادت در مراحل اولیه می تواند به شما در آینده کمک زیادی کند.

بخوانید  هیوندای اکسنت 2022

از چراغ راهنما و بوق خود به درستی استفاده کنید

نکات رانندگی در شب با خودرو برای مبتدیان

هنگام رانندگی، شما فقط دو منبع ارتباطی با رانندگان اطراف خود دارید. یکی نشانگرهای شما و دومی بوق شماست. بنابراین، در صورت نیاز باید از آنها بسیار سخاوتمندانه و عاقلانه استفاده کنید. به طور کلی، بوق فقط باید برای هشدار دادن به خودروهای دیگر از حضور شما استفاده شود. بسیاری از مردم عادت دارند بوق خود را با صدای بلند در هنگام سیگنال ها و ترافیک آهسته بوق بزنند تا به افراد جلوی آنها علامت دهند که سریعتر حرکت کنند.

این عمل بد است و قطعاً نباید دنبال شود. همچنین هنگام چرخش، همیشه از چراغ های راهنما استفاده کنید. حتی هنگام تغییر مسیر، حتماً از چراغ های راهنما در آن جهت استفاده کنید. این کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که راننده پشت سر شما می داند که شما در حال چرخش هستید و بر این اساس فاصله را حفظ می کند.

از بزرگراه ها دوری کنید و در جاده های کم تردد بمانید

در اولین مراحل رانندگی، توصیه می شود در مسیرهایی که با آن آشنا هستید، رانندگی کنید. اگر به مناطق ناشناخته می روید، باید به مسیری که در آن حرکت می کنید توجه زیادی داشته باشید. به عنوان یک مبتدی، این بهتر است در جنبه رانندگی به جای ناوبری استفاده شود. همچنین سعی کنید از بزرگراه ها دوری کنید زیرا میانگین سرعت سایر وسایل نقلیه بسیار بیشتر است.

رانندگی با سرعت خود در چنین محیطی چندان ایمن نیست.پس رعایت نکات رانندگی مثل نرفتن به بزرگ راه ها به کمتر شدن استرس شما کمک می کند

نکات رانندگی هنگام راندن خودرو

زمانی که در حال رانندگی با ماشین هستید، کاملاً ضروری است که حضور ذهن شما کاملاً فقط بر روی جاده متمرکز باشد. رانندگی با خلق و خوی بد یا پرتنش می تواند به عنوان یک حواس پرتی در رانندگی شما عمل کند. به عنوان یک مبتدی، برای اقدامات رانندگی خود به ورودی فکری زیادی نیاز دارید. از این رو داشتن حواس پرتی در افکار مربوط به رانندگی می تواند به راحتی باعث اشتباه شما شود.

همچنین اطمینان حاصل کنید که به اندازه کافی استراحت کرده و از محیط اطراف خود آگاه هستید این یکی از مهم ترین نکات رعایت رانندگی است و در صورتی که تصمیم به گرفتن فرمان دارید،باید ان را رعایت کنید.

از دوربین داشکام استفاده کنید

آخرین نکته در پست ما در مورد نکات و ترفندهای رانندگی ماشین برای مبتدیان، استفاده از داش کم است. داش‌کم‌ها چیزهای جدیدی در صنعت خودرو هستند و به سرعت در حال افزایش محبوبیت هستند. استفاده از داش کام ها برای رعایت نکات رانندگی الزامی است.داش‌کم هر چیزی را که در حین رانندگی با آن مواجه می‌شوید ضبط می‌کند. در صورت مواجهه با یک اتفاق ناگوار، مردم آماده خواهند بود تا تقصیر را به گردن شما بیاندازند، حتی اگر تقصیر آنها باشد. وقتی فیلم داش‌کم دارید تا ثابت کنید اشتباه نکرده‌اید، واقعاً کار زیادی نمی‌توانند انجام دهند.

 

منبع 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.