سیلندر خودرو چیست ؟

سیلندر خودرو چیست ؟

سیلندر خودرو بخش مهمی از موتور است که در آن سوخت می‌سوزد و نیرو تولید می‌شود. این سیلندر از یک پیستون، یک ورودی و سوپاپ‌های خروجی در بالا تشکیل شده است.یک سوپاپ ورودی و خروجی پیستون بالا و پایین حرکت می کند و حرکت رفت و برگشتی آن نیرویی تولید می کند که وسیله نقلیه شما را به حرکت در می آورد. به طور کلی، هر چه سیلندرهای موتور شما بیشتر باشد، قدرت بیشتری تولید می شود. اکثر خودروها دارای موتور 4، 6 یا 8 سیلندر هستند. اعداد، تعداد استوانه ها را نشان می دهند و یا در یک خط مستقیم، V شکل یا در آرایش صاف قرار می گیرند.

سیلندر خودرو چگونه کارمیکند؟

برای اینکه بفهمید سیلندر خودرو چگونه کار می کنند، باید بدانید که یک موتور چگونه کار می کند. موتور از مجموعه ای از سیلندرها و یک پیستون ساخته شده است. موتور باید از یک زنجیره چهار مرحله ای (چهار زمانه) عبور کند تا ماشین شما را تامین کند. ورودی، فشرده سازی، قدرت و اگزوز. در طول کورس ورودی، یک پیستون در داخل سیلندر خودرو حرکت می کند و دریچه ورودی باز می شود بنابراین سوخت با هوا مخلوط می شود. ضربه فشرده سازی به پیستون اجازه می دهد تا مخلوط سوخت و هوا را فشرده کند و آن را قابل احتراق می کند.

استروک پاور مرحله ای است که در آن احتراق اتفاق می افتد و باعث ایجاد جرقه می شود. در کورس اگزوز، دریچه خروجی باز می شود و به پیستون اجازه می دهد به سمت پایین برگردد و گازهای خروجی از خروجی خارج شوند. بنابراین، سیلندرها با هدایت پیستون‌ها برای حرکت و زمان سوختن سوخت، نقش مهمی در تولید نیرو در داخل موتور شما دارند.

  اکسل خودرو چیست و نشانه شکستگی اکسل خودرو چیست؟

 وظیفه سرسیلندر خودرو چیست؟

سرسیلندر جزء موتور است که بالای محفظه احتراق را آب بندی می کند. در بالای محفظه موتور نصب شده است. سرسیلندر نه تنها بخش بسیار مهمی از موتور شماست، بلکه به دلیل ساختار پیچیده ای که دارد، یکی از گران ترین قطعات موتور خودرو نیز می باشد. از آنجایی که سر سیلندر در طی فرآیند احتراق در معرض دمای بسیار بالایی قرار می گیرد، از آلیاژهای آلومینیوم مقاوم و فلزات سبک تشکیل شده است. وظیفه اصلی سرسیلندر بستن محفظه احتراق موتور از بالا است. قسمت بالایی موتور سر سیلندر نامیده می شود در حالی که قسمت پایینی آن بلوک موتور است. سرسیلندر روی موتور قرار می گیرد و محفظه احتراق را می بندد. شکافی که بین سرسیلندر و موتور باقی می ماند توسط واشر سر تکمیل می شود.یکی دیگر از وظایف سرسیلندر اطمینان از روانکاری مداوم سیلندر است. اگر سیلندرها به خوبی روغن کاری نشده باشند، کارکرد و عملکرد صحیح موتور امکان پذیر نیست، به همین دلیل است که سرسیلندر جزء قطعات اصلی و مهم عملکرد موتور است.

سرسیلندر خودرو چیست-وضیفه و عملکرد سرسیلندر

علائم و عملکرد نادرست سرسیلندر خودرو 

سر سیلندر در معرض دماهای بالا قرار دارد و بنابراین باید خنک شود تا از گرم شدن بیش از حد و افزایش ساییدگی جلوگیری شود. دو نوع خنک کننده سرسیلندر وجود دارد: خنک کننده با آب یا با هوا.

خنک کننده سر سیلندر با هوای خنک
سر سیلندرهای هوا خنک فقط با هوای عبوری خنک می شوند. علاوه بر این، آنها به یک باله خنک کننده بزرگ مجهز شده اند. از جمله مزایای این روش خنک کننده این است که عملکرد قابل اعتماد را تضمین می کند و می توان آن را هم بسیار ساده و هم ارزان ساخت. بر این اساس، تعمیرات این گونه سرسیلندرها ارزان تر از تعمیر سرسیلندرهای خنک شونده با آب است. علاوه بر این، لازم نیست در هنگام خنک کردن هوا نگران یخ زدن مایع خنک کننده باشید.
خنک کننده سر سیلندر با آب خنک
اکثر موتورهای مدرن با استفاده از آب خنک می شوند. برای این منظور معمولاً از مخلوط آب و عامل یخ زدگی به عنوان مایع خنک کننده استفاده می شود. برای خنک کردن سر سیلندر، مایع خنک کننده از واشر سرسیلندر به سرسیلندر عبور داده می شود. یکی از مزایای این نوع خنک کننده بیش از هر چیز این است که مایع خنک کننده می تواند مقادیر زیادی گرما را جذب و همچنین دفع کند. علاوه بر این، یک روش موثر برای خنک کردن سرسیلندر است.
علائم و عملکرد نادرست سرسیلندر عبارتند از:
متوجه کاهش قدرت موتور می شوید
دمای آب خنک کننده در ناحیه قرمز است
روغن را در آب خنک کننده می بینید
پس از مدت کوتاهی باید آب و روغن را دوباره پر کنید

سیلندر (موتور) خودرو-اجزا انواع و شکل سیلندر خودرو

تاریخچه و مدل های مختلف سیلندر خودرو 

از زمان اختراع موتور احتراق داخلی، سیلندرهای موتور به طور گسترده توسط سازندگان مورد استفاده قرار گرفت. سیلندرهای موتور به طور کلی در یک خط مستقیم (موتور درون خطی)، V شکل یا در جهت صاف قرار می گیرند. در مورد پیکربندی درون خطی، این همان ترتیبی است که در همان ابتدای تاریخچه موتور استفاده می کردند. سیلندرهای درون خطی یکی از اساسی ترین اشکال آرایش سیلندرها هستند. به عنوان مثال، یک موتور 4 سیلندر خطی، این ویژگی را دارد که کوچک و سبک است، بنابراین می توان از آن در انواع پیشرانه های مختلف استفاده کرد. همچنین، باعث ایجاد لرزش کمتر در وسیله نقلیه شما در مقایسه با طرح‌بندی‌های دیگر می‌شود که به سواری نرم و رانندگی راحت کمک می‌کند.
هنگامی که سیلندرهای موتور V شکل هستند، معمولا از 6 سیلندر یا بیشتر استفاده می کنند. در مقایسه با موتورهای خطی، موتورهای V-6 بسیار فشرده‌تر هستند که باعث می‌شود آنها به راحتی در پلتفرم‌های مختلف خودرو قرار گیرند و در نتیجه هزینه ساخت کاهش یابد. موتور V-8 مانند V-6 کار می کند، اما با 2 سیلندر اضافی. نکته اصلی قرار دادن V-8 برای قدرت بیشتر است. یک موتور V شکل معمولاً به مراتب کوتاهتر از Inline است که حتی یک موتور V-6 می تواند کوتاهتر از Inline 4 باشد.  طولی کمتر یکی از بزرگترین مزایای داشتن موتورهای V-6 و V-8 است.
موتورهای با آرایش صاف معمولاً از چهار یا شش سیلندر استفاده می کنند. در این چیدمان، همانطور که از نامش پیداست، سیلندرها به صورت صاف روی زمین قرار دارند. از آنجایی که موتور تخت در مقایسه با موتورهای Inline یا V شکل، مرکز ثقل را بسیار کاهش می‌دهد، خودروی شما هندلینگ بسیار نرم‌تر و لرزش کمتری خواهد داشت.

چگونه بفهمم که سیلندر موتور کار نمی کند؟

اگر سیلندر موتور به طور موثر کار نکند، ممکن است گرمای بیش از حد، نشت یا احتراق نادرست وجود داشته باشد. اینها می توانند مشکلات آشکاری باشند که با بو، دود یا نشت های قابل مشاهده قابل تشخیص هستند. اگر با سیلندرها مشکل دارید، می توانید بوی شیرین و لاستیکی را در داخل خودرو تشخیص دهید.
این بو می تواند با نشت مایع خنک کننده به داخل سیلندرها ایجاد شود.دود خاکستری نشان دهنده خوبی است که سیلندرهای شما به خوبی کار نمی کنند و موتور بیش از حد گرم می شود.نشتی می تواند آشکار باشد، به خصوص در روزهای خشک. اگر گودال مایعی در زیر ماشین شما وجود دارد، ممکن است بخواهید سطح مایع خنک کننده آن را بررسی کنید.
فشار سیلندر باید متعادل باشد تا احتراق کارآمد و شرایط خوب موتور حفظ شود. فشار پایین به راحتی قابل شناسایی خواهد بود زیرا نشانگر اصلی آتش ناقص موتور هنگام استارت یا عملکرد ضعیف در هنگام رانندگی است. فشار را می توان با استفاده از فشار سنج اندازه گیری کرد. اگر یکی دارید می توانید این کار را خودتان انجام دهید یا می توانید از یک مکانیک بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

منبع 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید!

به حساب خود در زیر وارد شوید

رمز عبور خود را بازیابی کنید

لطفا نام کاربری یا آدرس ایمیل خود را برای بازنشانی رمز عبور خود وارد کنید.