لوازم یدک

پیستون موتور چیست ؟

اجزای خودرو

۲۷ مرداد ۱۴۰۱ 68 بازدید
لوازم یدک
پیستون خودرو چیست و طرز کار آ«

پیستون موتور چیست ؟

پیستون موتور چیست؟

پیستون خودرو  جزئی از موتور سوختی داخلی یا به عبارتی همان موتورهای درون سوز است. عملکرد اصلی پیستون، تبدیل فشار ایجاد شده توسط سوختن مخلوط سوخت-هوا به نیرو است که این نیرو بر روی میل لنگ اثر می‌گذارد. پیستون خودرو سواری از جنس آلیاژ آلومینیوم است این در حالی که  خودروهای تجاری می‌توانند پیستونی از جنس فولاد و یا چدن نیز داشته باشند.

پیستون بخشی از درایو تعویض لنگ (که مکانیسم میل لنگ نیز نامیده می شود) است که از اجزای زیر ساخته شده است:

 1. پیستون
 2. رینگ های پیستون
 3. شاتون
 4. میل لنگ

	 انواع پیستون خودرو

 

همچنین نقش پیستون در عملکردهای ثانویه موتور نیز دیده می‌شود:

 • به اتلاف گرمای تولید شده در حین احتراق کمک می کند.
 • آب بندی محفظه احتراق را تضمین می‌کند و از نشت گاز از آن و همچنین نفوذ روغن به محفظه احتراق جلوگیری می‌کند.
 • حرکت شاتون را هدایت می کند.
 • جریان مداوم گازها در محفظه احتراق را تضمین می‌کند.
 • حجم متغیر را در محفظه احتراق ایجاد می‌کند.

تحقیق در مورد پیستون خودرو

جزئیات قطعات پیستون موتور

شکل پیستون موتور به نوع موتور احتراقی بستگی دارد. پیستون‌ موتورهای بنزینی در مقایسه با پیستون‌ موتورهای دیزل سبک‌تر و کوتاه‌تر هستند. ساختار پیستون به دلیل پیچیدگی محیطی که در آن استفاده می‌شود ظرافت های زیادی دارد، اما اجزای اصلی یک پیستون عبارتند از:

 • سر پیستون: بخش بالایی پیستون موتور است که با فشار گاز با محفظه احتراق تماس پیدا می کند.
 • تسمه رینگ: بالاترین قسمت در بخش میانی پیستون موتور است جایی که رینگ های پیستون قرار دارند.
 • پین باس: پایین ترین قسمت در بخش میانی پایین پیستون است که شامل پین پیستون است.
 • دامن پیستون: ناحیه زیر کمربند رینگ است.

	 روش تولید پیستون خودرو آلیاژ پیستون خودرو

در دو شکل فوق که اجزای پیستون موتور به طور دقیق تر قابل مشاهده است بر اساس شماره گذاری های انجام شده در تصویر نام آن ها به ترتیب زیر است:

1.بالای پیستون(محل برخورد)
2. تاپ لند (ناحیه حلقوی اطراف پیستون و بالای بالاترین رینگ)
3.کمربند حلقه(محل قرارگیری رینگهای پیستون یا همان شیار رینگها)
4.پایه های کنترل
5.گیره نگهدارنده پین
6.گژن پین
7.پین پیستون
8.رینگ های پیستون
9.دامن پیستون

پیستون موتور از طریق پین پیستون (7) به شاتون متصل می شود. پین به پیستون اجازه می دهد تا حول محور آن بچرخد. پین توسط گیره نگهدارنده پین ​​(5) در جای خود در پیستون نگه داشته می شود. 
در بخشی که سر پیستون به تسمه رینگ متصل شده است (3)، اکثر پیستون ها دارای سه شیار رینگ هستند که رینگ های پیستون در آنها نصب می شوند. بالاترین حلقه جایگاه رینگ کمپرسی بالا نامیده می شود، حلقه وسط، جایگاه رینگ کمپرسی پایین و حلقه پایین جایگاه رینگ روغن است. رینگ کمپرسی باید محفظه احتراق را آب بندی کند تا از خروج گازهای داخلی به داخل بلوک موتور جلوگیری کند. رینگ روغن، روغن را از دیواره سیلندر جدا می کند. حلقه میانی نقش ترکیبی تضمین تراکم در سیلندر و حذف روغن اضافی از دیواره سیلندر را دارد.
دامن پیستون (8) پیستون را در داخل سیلندر متعادل نگه می دارد. معمولاً برای کاهش تلفات اصطکاک با مواد با اصطکاک کم پوشانده می شود. سوراخ یا باس پیستون (6) میزبان پین پیستون (7) است که پیستون را به شاتون متصل می کند.

خنک کننده پیستون موتور

با افزایش توان خروجی ویژه در موتورهای احتراقی مدرن، پیستون ها در معرض بارهای حرارتی فزاینده ای قرار می گیرند. بنابراین برای اطمینان از ایمنی عملیاتی، خنک‌سازی کارآمد به تعداد پیستون های بیشتری مورد نیاز است.

بخوانید  اکسل خودرو چیست و نشانه شکستگی اکسل خودرو چیست؟

پیستون موتور چیست ؟

دمای پیستون را می توان با استفاده از گردش روغن در ناحیه میانی پیستون کاهش داد. این را می توان با استفاده از دستگاه های جت روغن نصب شده بر روی بلوک موتور، که روغن موتور را از طریق یک روزنه تزریق می کند، زمانی که پیستون به نقطه مرگ پایین (BDC) نزدیک است، انجام داد.

شرکت Tenneco Powertrain پیستون فولادی جدیدی را برای موتورهای دیزلی طراحی کرده است که یک محفظه خنک‌کننده «محفظه آب‌بندی شده برای مادام العمر» در  است و به پیستون‌ها اجازه می‌دهد تا سر پیستون با دمای بیش از 100 درجه سانتی‌گراد بالاتر از حد فعلی، ایمن کار کند.

مواد استفاده شده در پیستون موتور

بیشتر پیستون های استفاده شده در خودرو از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده اند. این به این دلیل است که آلومینیوم سبک است، مقاومت مکانیکی کافی و هدایت حرارتی خوبی دارد. در کاربردهای سنگین، خودروهای تجاری، که از پیستون های فولادی استفاده می کنند، که در برابر فشارها و دماهای بالاتر در محفظه احتراق مقاومت بیشتری دارند.

پیستون های آلومینیومی از آلیاژهای سیلیکونی آلومینیومی مقاوم در برابر حرارت بالا، ریخته گری یا آهنگری تولید می شوند. سه نوع اصلی از آلیاژهای پیستونی آلومینیوم وجود دارد. آلیاژ استاندارد پیستون یک آلیاژ یوتکتیک Al-12% Si است. هر کدام 1% مس، نیکل و منیزیم دارند.

 سوالات متداول

پیستون موتور در چه مواردی استفاده می شود؟

پیستون موتورها در موتورهای احتراق داخلی برای انتقال نیرو به شاتون و میل لنگ و در نتیجه تولید گشتاور موتور استفاده می شوند. پیستون ها فشار گاز از محفظه احتراق را به نیروی مکانیکی تبدیل می کنند.

پیستون موتور چیست و چگونه کار می کند؟

پیستون جزء یک موتور احتراق داخلی است که از آلومینیوم یا فولاد ساخته شده است و برای تبدیل فشار گاز از محفظه احتراق به نیروی مکانیکی استفاده می شود که به شاتون و میل لنگ منتقل می شود.

پیستون موتور از چه چیزی ساخته شده است؟

یک پیستون می تواند از مواد غیر آهنی، آلومینیوم (Al) یا مواد آهنی مانند چدن یا فولاد ساخته شود.

دو نوع رینگ پیستون موتور چیست؟

دو نوع رینگ پیستون عبارتند از: رینگ های فشاری و رینگ های کنترل روغن.

دو نوع اصلی موتورهای پیستونی چیست؟

دو نوع اصلی موتورهای پیستونی عبارتند از: پیستون موتورهای دیزلی و پیستون موتورهای بنزینی (بنزینی). عملکرد مواد، دو نوع عمده پیستون عبارتند از: پیستون آلومینیومی و پیستون فولادی.

پیستون ها چقدر باید دوام بیاورند؟

اگر شرایط عملیاتی اسمی باشد (روغن کاری معمولی، تعمیر و نگهداری منظم موتور، بدون بار بیش از حد، بدون دمای بیش از حد) یک پیستون باید برای تمام طول عمر خودرو دوام بیاورد. در شرایط عملیاتی معمولی یک پیستون باید حداقل 300000 کیلومتر تا 500000 کیلومتر یا بیشتر دوام بیاورد.

بخوانید  سیلندر خودرو چیست ؟

علت ایجاد سوراخ در پیستون چیست؟

معمولاً دمای بالای غیرعادی باعث ذوب شدن پیستون ها یا ضربه زدن موتور می تواند باعث ترک خوردن پیستون شود. انژکتورهای معیوب می توانند سوخت بیش از حد را به سیلندرها وارد کنند که می تواند باعث افزایش غیرعادی دمای احتراق شود و تا حدی پیستون ها را ذوب کند.

چگونه متوجه می شوید که پیستون ها آسیب دیده اند؟

اگر پیستون آسیب ببیند، محتمل ترین علائم عبارتند از: کاهش قدرت به دلیل از دست دادن تراکم، دود بیش از حد در اگزوز یا صدای غیر طبیعی موتور.

آیا می توانید یک پیستون شکسته را تعمیر کنید؟

پیستون شکسته قابل تعمیر نیست، باید تعویض شود. پیستون دارای تلرانس های هندسی بسیار تنگ است که به احتمال زیاد پس از تعمیر نمی توان آنها را برآورده کرد. همچنین خواص مکانیکی و حرارتی آنها پس از تعمیر تغییر می کند که باعث آسیب بیشتر می شود. شکستگی پیستون می تواند آسیب قابل توجهی به بلوک موتور، شاتون، سوپاپ ها و غیره وارد کند و باید بلافاصله تعویض شود.

آیا می توانید ماشینی را با پیستون بد رانندگی کنید؟

شما می توانید با پیستون بد رانندگی کنید اما توصیه نمی شود. آسیب پیستون می تواند منجر به خرابی قابل توجهی در بلوک موتور، میل لنگ، میله های اتصال، سوپاپ ها و غیره شود. اگر پیستون آسیب دیده جایگزین نشود، می تواند منجر به از کار افتادن کامل موتور شود.

آیا ضربه پیستون به موتور من آسیب می رساند؟

ضربه پیستون به موتور آسیب می رساند و بدون مراقبت رها می شود. ضربه زدن پیستون برای مدت طولانی به پوشش سیلندر و خود پیستون آسیب می رساند.

آیا ضربه پیستون با گرم شدن از بین می رود؟

هنگامی که موتور گرم است، ضربه پیستون تا حدی از بین می رود. ضربه پیستون به دلیل سایش بیش از حد آستر سیلندر یا خود پیستون است. هنگامی که موتور گرمتر می شود، پیستون دارای انبساط حرارتی است و فاصله بین پیستون و سیلندر کاهش می یابد و منجر به کاهش ضربه پیستون می شود.

آیا می توانم با ضربه پیستون رانندگی کنم؟

شما می توانید با ضربه پیستون رانندگی کنید، اما رانندگی طولانی مدت توصیه نمی شود. ضربه پیستون باعث سایش خود پیستون و آستر سیلندر می شود. سیلی پیستون همچنین می تواند باعث ایجاد ترک در پیستون شود که در صورت عدم مراقبت می تواند منجر به خرابی کامل موتور شود.

چه چیزی باعث سایش دامن پیستون می شود؟

سایش دامن پیستون به دلیل عدم روانکاری روغن آستر سیلندر ایجاد می شود. در شرایط کار معمولی، سیستم روغن کاری روغن را روی سیلندرها می پاشد تا از تماس مستقیم بین دامن پیستون و سیلندر جلوگیری کند. در صورت ایراد در سیستم روغن کاری یا عدم کفایت سطح روغن، روغن کافی بر روی دیواره سیلندر وجود نخواهد داشت و دامن پیستون به میزان قابل توجهی ساییده می شود.

با تشکر از اینکه تا اینجا همراه ما بودید برای ثبت آگهی فروش لوازم یدکی در سایت لوازم یدک اینجا کلیک کنید و اگر نیاز به خرید لوازم یدکی از جمله میل لنگ، پیستون موتور و … را از سایت لوازم یدک دارید با توجه به کمپانی تولید کننده خودروی خود اینجا را کلیک کنید

منبع: سایت x-engineer.org

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.