لوازم یدک
لوازم یدک
منظور از خودروی هیبریدی چیست

خودروی هیبریدی چیست و چگونه کار می کند؟

خودروی هیبریدی چیست؟

به‌طور ساده، یک سیستم خودروی هیبریدی حداقل یک موتور الکتریکی را با یک موتور بنزینی ترکیب می‌کند تا خودرو را به حرکت درآورد و سیستم آن انرژی را از طریق ترمز احیاکننده بازیابی می‌کند. گاهی موتور برق همه کارها را انجام می دهد و  گاهی موتور گازی کار را انجام می دهد  و گاهی با هم کار می کنند. نتیجه سوخت کمتر بنزین و در نتیجه مصرف سوخت بهتر است. افزودن نیروی الکتریکی حتی می تواند عملکرد را در موارد خاصی افزایش دهد.
با همه آنها، الکتریسیته از یک بسته باتری ولتاژ بالا (جدا از باتری 12 ولتی معمولی خودرو) می آید که با گرفتن انرژی ناشی از کاهش سرعت که معمولاً در اثر گرمای تولید شده که  توسط ترمز در خودروهای معمولی از دست می رود، دوباره پر می شود. (این از طریق سیستم ترمز احیا کننده اتفاق می افتد.)سیستم های خودروی هیبریدی  همچنین از موتور گازی برای شارژ و نگهداری باتری استفاده می کنند. شرکت‌های خودروسازی از طرح‌های هیبریدی متفاوتی برای انجام ماموریت‌های مختلف از حداکثر صرفه‌جویی در مصرف سوخت گرفته تا کاهش هزینه‌های خودرو تا حد امکان استفاده می‌کنند، 
قیمت خودروی هیبریدی
 

انواع خودروهای هیبریدی

خودروی هیبریدی موازی

در خودروی هیبریدی موازی متداول‌ترین طراحی، موتورهای الکتریکی و موتور بنزینی در یک گیربکس مشترک وصل شده‌اند که دو منبع نیرو را با هم ترکیب می‌کند. این گیربکس می تواند اتوماتیک، دستی یا گیربکس متغیر پیوسته (CVT) باشد. یکی از گیربکس های خودروی هیبریدی بسیار محبوب، CVT با تقسیم قدرت است که توسط تویوتا پریوس و شورولت ولت استفاده می شود. نوع گیربکس و اندازه موتور بنزینی عوامل اصلی تعیین کننده چگونگی شتاب، صدا و احساس یک هیبرید موازی هستند. برندهایی همچون  تویوتا، لکسوس، هیوندای، کیا، فورد، هوندا، لینکلن، نیسان و اینفینیتی از طراحی موازی استفاده می کنند.

بخوانید  هیوندای کونا 2022

سری هیبرید

در سری خودروی هیبرید طرح، موتور های الکتریکی تمام نیروی رانش را فراهم می کند و هرگز ارتباط مکانیکی فیزیکی بین موتور و چرخ ها وجود ندارد. موتور بنزینی فقط برای شارژ باتری وجود دارد. این طرح منجر به تجربه رانندگی با یک خودروی الکتریکی با شتاب نرم‌تر و قدرتمندتر است. معمولاً هنگام درگیر شدن موتور بنزینی لرزش کمتری وجود دارد.

با این حال، این درگیری همیشه مطابق با کاری که پای راست شما انجام می‌دهد اتفاق نمی‌افتد (به یاد داشته باشید، باتری خواسته‌ها را ایجاد می‌کند)، بنابراین ممکن است در حالی که ماشین با سرعت ثابت در حال حرکت است، دور موتور بالا برود. برخی این رفتار را نگران کننده می دانند. بی ام و i3 با افزایش برد نمونه ای از سری هیبریدی است.

پلاگین هیبریدی

یک پلاگین هیبریدی  ، مفهوم هیبریدی معمولی را با یک بسته باتری بسیار بزرگتر بهبود می بخشد که مانند یک ماشین الکتریکی، باید با استفاده از یک منبع برق خارجی ، از خانه، محل کار، یا ایستگاه شارژ عمومی، به طور کامل شارژ شود. این مقدار ذخیره انرژی بیشتر مانند یک مخزن گاز بزرگتر است: امکان رانندگی تمام الکتریکی طولانی مدت (بسته به مدل بین 15 تا 55 مایل) را فراهم می کند و می تواند مصرف سوخت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

در واقع، اگر رفت و آمد کوتاهی داشته باشید و شبانه شارژ کنید، بیشتر اوقات با برق کار خواهید کرد. اگر محدوده تمام الکتریکی را کاهش دهید، خودرو اساساً به هیبریدی موازی معمولی تبدیل می‌شود. کرایسلر پاسیفیکا پلاگین هیبریدی نمونه ای از نژاد پلاگین است.

در نهایت، پاسخ به “هیبرید چیست؟” احتمالا “همه چیز” خواهد بود. هیبریدهای پلاگین می توانند هیبرید سری یا موازی باشند. و این موضوع پیچیده است .

تفاوت خودروی هیبریدی و برقی

تغییرات در تم هیبریدی

بیست سال پیشرفت، پاسخ دادن به سوال “هیبرید چیست؟” را پیچیده تر می کند. به عنوان مثال، طراحی خودروی هیبریدی جدید هوندا، به خوبی در سطل سری یا موازی قرار نمی گیرد. در این طرح، موتور بیشتر اوقات یک ژنراتور را مانند یک هیبرید سری می چرخاند، اما در زمان های دیگر، موتور می تواند مستقیماً چرخ ها را مانند یک هیبرید موازی به حرکت درآورد.

بخوانید  هیوندای کونا 2021 1.6T AWD Ultimate

سپس هیبریدی‌های به‌اصطلاح جاده‌ای مانند هیبریدی‌های پلاگین ولوو وجود دارند که از موتور و گیربکس نسبتاً متعارف چرخ‌های جلو استفاده می‌کنند که با محور عقب با نیروی الکتریکی همراه است. ابرخودروهای آکورا NSX، بی‌ام‌و i8 و پورشه 918 اسپایدر مشابه هستند، با این تفاوت که محورهای الکتریکی آن‌ها در جلو قرار دارند.

هیبریدهای ملایم

همه موارد فوق “هیبرید کامل” در نظر گرفته می شوند، به این معنی که موتور الکتریکی قادر است به تنهایی خودرو را حرکت دهد، حتی اگر برای یک مسافت کوتاه باشد. در یک هیبرید “خفیف” نمی تواند. همانطور که در یک هیبرید کامل، یک موتور الکتریکی هیبریدی ملایم برای کمک به موتور بنزینی به منظور بهبود مصرف سوخت، افزایش عملکرد یا هر دو وجود دارد. همچنین به عنوان استارت برای سیستم استارت و استاپ خودکار عمل می کند که در هنگام استراحت خودرو موتور را خاموش می کند تا در مصرف سوخت صرفه جویی شود.

هیبریدهای ملایم که در ابتدا به عنوان وسیله‌ای ساده‌تر و ارزان‌تر برای عرضه فناوری هیبریدی به بازار تصور می‌شد، مصرف سوخت را تا حدی که سیستم‌های خودروی هیبریدی کامل می‌توانند بهبود بخشند، بهبود نمی‌بخشند. به این ترتیب، آنها هرگز از محبوبیت یکسانی برخوردار نشدند. با این حال، اخیراً پیشرانه‌های هیبریدی ملایم در حال بازگشت هستند، همانطور که با استفاده از زیرسیستم‌های الکتریکی 48 ولتی در خودروهایی مانند Ram 1500، مرسدس بنز E-class و آئودی A6، A7 و A8 مشهود است. اساساً، شرکت‌های خودروسازی اکنون از فناوری خودروی هیبریدی ملایم تقریباً برای هر مدل جدید استفاده می‌کنند.

 

بهترین خودروی هیبریدی

 

منبع : https://www.caranddriver.com/features/a26390899/what-is-hybrid-car/

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.