لوازم یدک
لوازم یدک
اکسل خودرو چیست-علائم شکستگی اکسل خودرو

اکسل خودرو چیست و نشانه شکستگی اکسل خودرو چیست؟

اکسل خودرو چیست؟

اکسل خودرو یا محور یکی از اجزای اصلی وسیله نقلیه شما میباشند ، محورها شفت های مرکزی هستند که به چرخ ها متصل می شوند.آنها معمولاً با چرخ ها می چرخند.اکسل ها قدرتی را که چرخ ها را به حرکت در می آورد کنترل می کنند. نقش مهمی در عملکرد خودرو دارند. هدف اصلی آنها انتقال نیروی ایجاد شده توسط موتور و گشتاور از گیربکس به چرخ ها است. اکسل خودرو بسیار محکم است ، اما به دلیل قرار گرفتن در زیر خودرو در معرض آسیب هستند. اگر وسیله نقلیه به دست انداز بدی برخورد کند می توانند بشکنند.

تعداد اکسل های یک ماشین 

تعداد اکسل های خودرو به طراحی خودرو بستگی دارد. اکثر خودروهای سواری برای حرکت چرخ ها دارای دو محور هستند. وسایل نقلیه بزرگتر مانند کامیون ها و وانت ها ممکن است اکسل های بیشتری داشته باشند.تعیین تعداد اکسل های یک وسیله نقلیه بسیار آسان است. در کنار خودرو بایستید و تعداد جفت لاستیک های آن را بشمارید.در واقع هر دوتا چرخ با یک اکسل بهم وصل میشوند

 اکسل خودرو چیست و نشانه شکستگی اکسل خودرو چیست؟

انواع اکسل خودرو

اکسل های خودرو را می توان بر اساس موقعیت آنها به اکسل های جلو و عقب و همچنین عملکرد آنها طبقه بندی کرد. اکسل ها به نوع خودرو بستگی دارند. عوامل دیگری که تعیین کننده اکسل ها در خودرو هستند عبارتند از: نیروی تولید شده ، الزامات فنی یک وسیله نقلیه ،مکانیسم های دنده خودرو

1 – اکسل های جلوی خودرو

که  این نوع اکسل خودرو در جلوی ماشین یافت می شوند و چرخ های جلو را کنترل می کنند.کار آن ها کمک به هدایت وسیله نقلیه و پردازش هرگونه ضربه ناشی از جاده های ناهموار است.از چهار قسمت اصلی تیر، میله مسیر، پین گردان و محور خرد تشکیل شده اند. به دلیل عملکرد انها، اکسل های جلو از فولاد نیکل و فولاد کربن ساخته شده اند که تا حد ممکن اکسل ها را محکم میکنند.

دو نوع اکسل جلوی خودرو وجود دارد:

 a- اکسل جلو مرده

این اکسل ها با چرخ ها نمی چرخند در جای خود باقی می مانند. اکثر محورها و دیفرانسیل های جلو مرده دارای محفظه هایی هستند که از تماس آنها با آب یا خاک جلوگیری می کند.

بخوانید  میل لنگ خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

b – اکسل جلو زنده

برخلاف اکسل های جلوی مرده که نمی چرخند و ثابت هستند، اکسل های جلوی زنده، نیروی محرکه را از گیربکس به چرخ‌های جلو منتقل می‌کنند.

2 – اکسل های عقب خودرو

بین دیفرانسیل یافت می شوند و چرخ های عقب خودرو را کنترل می کنند.کار آن انتقال قدرت از دیفرانسیل به چرخ های عقب است که در هنگام شتاب گیری استفاده می شود. در بیشتر موارد، محورهای عقب فعال هستند، که با چرخ های خودرو می چرخند.

3 نوع اکسل عقب خودرو وجود دارد:

 a -اکسل نیمه شناور

اکسل های نیمه شناور برای خودروها و کامیون های متوسط و سبک استفاده می شود.این اکسل عقب، چرخ را به فلنج در قسمت بیرونی اکسل متصل می کند و آن را به طور ایمن نگه می دارد. یکی از یاتاقان ها اکسل را پشتیبانی می کند و دیگری به داخل بدنه اکسل می رود. از آنجایی که دارای دو یاتاقان است، یک محور نیمه شناور برای تولید گشتاور یکسان باید بزرگتر از سایر گزینه ها باشد.

b – اکسل سه چهارم شناور

با وجود اینکه پیچیده تر از محور نیمه شناور است ولی قابل اعتمادتر است. این به حفظ تراز چرخ ها کمک می کند و نیروی محرکه و گشتاور حرکتی را کنترل می کند.

  c – اکسل تمام شناور

این اکسل تمام شناور بسیار قوی تر از یک اکسل نیمه شناور است. این می تواند وزن بیشتری را برای وسایل نقلیه بزرگتر مانند وانت های سنگین، وسایل نقلیه ورزشی و سایر کامیون های بزرگ تحمل کند. اگر شما فردی هستید که به طور منظم بارگیری یا بکسل با وزنه های سنگین انجام می دهید، این اکسل تمام شناور کامل در وسیله نقلیه خود داشته باشید تا همه آن را پشتیبانی کند. این تضمین می کند که در جاده ایمن بمانید.

 علائم خرابی اکسل عقب

نشانه های شکستگی اکسل خودرو

اکسل خودرو برای تحمل وزن وسیله نقلیه کار می کنند. حتی اگر اکسل ها محک و پیچیده ساخته شده باشند، یک وسیله نقلیه با بار بیش از حد ممکن است گاهی اوقات یک اکسل بشکند. راه های زیادی برای تشخیص اینکه آیا اکسل های خودروی شما نیاز به تعمیر دارند وجود دارد.در اینجا برخی از نشانه های شکستگی اکسل خودرو  را با هم بررسی میکنیم.

  1. ماشین حرکت نمی کند : بارزترین نشانه شکستگی اکسل خودرو  زمانی است که لاستیک های خودرو شما نمی چرخند. ماشین خوب روشن میشه وقتی آن را بچرخانید، صدای موتور آن مانند صدف شاد خواهد بود. هیچ مشکل الکتریکی وجود ندارد – بدون چراغ هشدار روی داشبورد، بدون کلیک های عجیب و غریب. فقط نمی خواهد حرکت کند. چرا این اتفاق می افتد؟ این معمولاً نتیجه یک مفصل خمیده محور است که در نهایت مانند Slim Jim شکسته می شود. برای بازرسی و تعمیر آسیب های محور به یک کامیون یدک کش نیاز دارید تا آن را به تعمیرگاه نزدیک خود منتقل کنید. مهر و موم ترمز در میل محرک خودروهای AWD یا 4WD ممکن است تغییر کند و شروع به نشت مقدار کمی روغن کند. این امر هنگام نگاه کردن به درام ترمز قابل توجه خواهد بود. اتصالات CV می توانند گریس را نشت کنند که قابل تشخیص نیستند. با این حال، هنگامی که این اتفاق می افتد، مفاصل خاک را جمع می کنند، خشک می شوند و به سرعت خراب می شوند
  2.  ناهماهنگی لنت ترمز : هنگامی که اکسل خودرو  خم شده شما شروع به خراب شدن کند، متوجه برخی مشکلات ترمز خواهید شد. لنت‌های ترمز شروع به جابجایی می‌کنند و با چرخ‌ها و روتورها ناهماهنگ می‌شوند و به محض این‌که این اتفاق می‌افتد، ممکن است متوجه لغزش، لیز خوردن و یا توقف خودرو شوید. در نهایت ترمزها با گذشت زمان، به هیچ وجه کار نمی کنند.
  3. لرزش چرخ ها : لاستیک های کم باد، چرخ های نامرتب و مهره های شل نیز می توانند باعث لرزش وسیله نقلیه شما شوند. اما اگر علائم دیگری از آسیب دیدگی اکسل خودرو  مشاهده کردید، آن را نادیده نگیرید! وقتی متوجه میشوید که ارتعاشات ناشی از اکسل آسیب دیده و یا مشکلی در سیستم تعلیق وجود دارد، رانندگی با ماشین شما فوق العاده خطرناک است.
  4. صداهای “پاشیدن”. : همراه با زور زدن برای حرکت، وسیله نقلیه ممکن است صداهای کندوپاش، ضربه زدن یا کوبیدن را نیز تولید کند. این به این دلیل است که اکسل خودرو  قادر به انتقال نیروی کافی به چرخ ها نیست. این صداهای بد محور هنگام شروع حرکت خودرو و همچنین هنگام چرخاندن چرخ ها قابل شنیدن خواهند بود.
بخوانید  پیستون موتور چیست ؟

اکسل های خودرو نسبتاً انعطاف‌پذیر هستند، اما وقتی تحت فشار هستند، آن را در پدال گاز احساس خواهید کرد. هنگامی که یک اکسل خودرو  خم شده یا آسیب دیده است، ممکن است وسیله نقلیه شما شروع به خستگی کند. شما آن را در دنده قرار می دهید و بلافاصله متوجه می شوید که نیرو به چرخ ها منتقل نمی شود (یعنی کند حرکت می کند).

آیا می توان با خودروی که اکسل آن شکسته است رانندگی کرد؟

شما نمی توانید با اکسل خودرو ای که شکسته است رانندگی کنید. انجام این کار باعث ناپایداری فرمان می شود و می تواند منجر به تصادف اتومبیل شود. توصیه می شود اگر حتی یکی از محورها شکسته است، با اکسل شکسته رانندگی نکنید زیرا باعث تصادف خودرو میشود. تشخیص و ترمیم مشکل برای استفاده از این شانس انتخاب بهتری است.

منبع 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.