لوازم یدک
لوازم یدک
تست دیاگ خودرو چیست و هزینه آن چقدر است ؟

تست دیاگ خودرو چیست ؟

قبل از اینکه در مورد تست دیاگ صحبت کنیم باید بدانیم که اکثریت قریب به اتفاق وسایل نقلیه مدرن بیش از هر زمان دیگری کامپیوتری هستند، و حقیقتاً این چیز خوبی است. در واقع، این رایانه‌سازی به خودروها اجازه می‌دهد تا با تست‌ دیاگ خودرو ها به طور کامل بررسی شوند تا وسیله نقلیه شما در اوج کارکرد باقی بماند. این تست‌ها می‌توانند اجزا و سیستم‌های یکپارچه خودرو را از نظر خطا یا نقص قبل از اینکه خطرناک شوند، تجزیه و تحلیل کنند.

بیایید بررسی کنیم که تست‌های تشخیص خودرو چیست و مزایای مختلف آن‌ را بررسی کنیم تا بدانید چه زمانی و چرا باید آنها را انجام دهید.

تست دیاگ چیست و چگونه انجام میشود ؟

 

بررسی اجمالی تست دیاگ خودرو

تست دیاگ خودرو، تجزیه و تحلیل دیجیتالی از سیستم‌ها و اجزای مختلف کامپیوتری خودرو شما است. وسایل نقلیه مدرن بسیار دیجیتالی تر از آن چیزی هستند که مردم ممکن است از آن مطلع باشند. نرم افزار تخصصی هر زمان که موتور ماشین شما روشن می شود کار می کند تا بر ویژگی های مختلف نظارت کند و گزارش هایی را ایجاد کند که سپس می توان آنها را در طول تست عیب یابی خودرو جمع آوری و تجزیه و تحلیل کرد.

تست‌ دیاگ خودرو، اجزا و سیستم‌های خودروی شما را اسکن می‌کنند تا مشکلات قطعاتی مانند موتور، گیربکس، مخزن روغن، دریچه گاز و بسیاری موارد دیگر را بررسی کنند. از آنجایی که تست‌های عیب‌یابی خودرو برای خواندن صحیح نیاز به دستگاه‌ها و تخصص خاصی دارد، اکثر تست‌ها با مکانیک یا در مغازه‌های نمایندگی انجام می‌شوند. با این حال، در صورت داشتن دانش و تجهیزات مناسب، می توانید تست تشخیص خودرو را در منزل نیز انجام دهید.

آزمایش‌های عیب‌یابی خودرو معمولاً زمانی انجام می‌شوند که داشبورد خودرو سیگنال «موتور چک» یا چراغ هشدار دیگری را نشان دهد. آنها همچنین می توانند به عنوان بخشی از قرار ملاقات های تعمیر و نگهداری منظم انجام شوند.

چه قطعاتی از خودرو تست می شوند؟

این روزها، تست دیاگ خودرو جنبه های مختلف وسیله نقلیه شما را تجزیه و تحلیل می کنند که به طور خاص، آنها را بررسی می کنند در زیر آورده ایم :

  • مشکلات موتور خودرو یا اجزای جداگانه
  • مشکلات مربوط به انتقال و پاسخگویی خودرو شما
  • مشکلات در پاسخگویی ترمز
  • آلودگی یا نقص احتمالی در سیستم اگزوز خودرو شما
  • علائم ساییدگی یا شکستگی در اجزای اصلی مانند انژکتور سوخت، کویل های احتراق و دریچه گاز
بخوانید  خودروی دنده ای یا اتومات : کدام بهتر است ؟

اگرچه این نتایج می تواند به رانندگان کمک کند تا وضعیت وسیله نقلیه خود را ارزیابی کنند، اما به خاطر داشته باشید که تست های تشخیصی خودرو کاملا دقیق نیستند. آنها نمی توانند در بسیاری از موارد دقیقاً به تکنسین یا آزمایش کننده بگویند که مشکل چیست. در عوض، آنها برای محدود کردن محل یک مشکل یا خطای احتمالی استفاده می‌شوند تا مکانیک‌ها بتوانند سریع‌تر مشکل را برای رانندگان شناسایی کرده و از آن مراقبت کنند.

 

تست عیب یابی و هزینه تست دیاگ

هر چند وقت یک بار تست دیاگ خودرو مورد نیاز است؟

در بیشتر موارد، رانندگان منتظر می‌مانند تا وسایل نقلیه خود را به مکانیک یا بدنه‌فروشی ببرند تا عیب‌یابی انجام دهند. بسیاری از رانندگان دیگر منتظر می مانند تا نقصی رخ دهد یا چراغ “چک موتور” چشمک بزند تا در نهایت تسلیم شوند و ماشین خود را به مکانیک محلی خود ببرند. از نظر فنی، آزمایش‌های تشخیصی خودرو به معنای سنتی کلمه هرگز «نیاز» نیستند. آنها به سادگی ابزارهایی هستند که مکانیک ها می توانند از آنها برای تسریع روند تعمیر با ارزیابی سریع و کارآمد مسائل استفاده کنند.

با این حال، ممکن است ایده خوبی باشد که یاد بگیرید چگونه یک آزمایش تشخیصی ساده را خودتان انجام دهید. با تجهیزات مناسب، می توانید به طور منظم خودروی خود را از نظر مشکلات آزمایش کنید و از بروز هرگونه نقص جدی در طول زمان جلوگیری کنید. اگر تصمیم به انجام این کار دارید، این یک قانون سرانگشتی خوب است که یک بار در هر فصل (سه ماهه) یک تست تشخیص خودرو انجام دهید.

یک دیاگ خودرو چقدر طول می کشد؟

تست‌های معمولی عیب‌یابی خودرو با یک اسکنر اولیه و نرم‌افزار عیب‌یابی انجام می‌شوند و اغلب فقط چند دقیقه طول می‌کشد تا تکمیل شوند. اما انجام آزمایش فقط شروع فرآیند تعمیر و نگهداری است. پس از دریافت اطلاعات از آزمایش، تعمیرات یا اقدامات پیشگیرانه باید در نظر گرفته شود و تکمیل شود.

یک روش تست تشخیصی خودرو اغلب به شرح زیر انجام می شود:

آزمایش زمانی آغاز می‌شود که اسکنر کد نور «موتور بررسی» را بررسی می‌کند. رایانه خودروی شما کدی را در کنار چراغ چک موتور تولید می کند که می تواند منبع یک مشکل احتمالی را نشان دهد.

مکانیک‌هایی که آزمایش را انجام می‌دهند، معمولاً یک اسکنر تشخیصی را به خودرو متصل می‌کنند تا این کدهای مشکل را بخواند و آنها را به اطلاعات کاربردی ترجمه کند.

در مرحله بعد، مکانیک ها کارهای تحقیقاتی را انجام می دهند تا ببینند مشکل از کجا و چیست. آنها ممکن است از کدهای خطای ذکر شده در بالا برای محدود کردن منطقه جستجوی خود استفاده کنند. به عنوان مثال، کد چراغ چک موتور ممکن است نشان دهد که اگزوز مشکلی دارد، بنابراین اگزوز اولین منطقه ای است که مکانیک بررسی می کند.

بخوانید  فرمان هیدرولیکی یا برقی : کدام بهتر است

پس از شناسایی هر مشکل، مکانیک ممکن است تصمیم به انجام تعمیرات، مانند تعویض قطعات آسیب دیده یا تمیز کردن مناطق کثیف بگیرد.

تست ممکن است پس از اتمام تعمیرات تکرار شود تا از رفع خطای اولیه اطمینان حاصل شود.

 

تست دیاگ با مولتی متر

هزینه تست دیاگ چقدر است ؟

هزینه های عیب یابی خودرو بر اساس مدل و مدل وسیله نقلیه شما و هر گونه مشکل احتمالی که ممکن است خودرو داشته باشد متفاوت است. تست‌های اولیه که هیچ مشکل مهمی را نشان نمی‌دهند، می‌توانند تا 40 دلار مقرون به صرفه باشند. با این حال، برخی از تجزیه و تحلیل های عمیق تر و تعمیرات مرتبط با آنها بسته به شدت و پیچیدگی موضوع، ممکن است تا چند صد دلار هزینه داشته باشد.

علاوه بر این، قبل از امضای تست عیب‌یابی خودرو، باید چاپ ریز در قرارداد خدمات مکانیک را دوباره بررسی کنید. آنها ممکن است ادعا کنند که خدمات تشخیصی رایگان ارائه خواهند کرد، اما گاهی اوقات می توانند هزینه های پنهان را در جزئیات کامل قراردادهای خدمات خود پنهان کنند. قبل از موافقت با هر گونه خدمات، چاپ ریز خدمات را چک کنید ، که به اطمینان از دانستن تمام جزئیات کمک می کند.

مزایای تست دیاگ خودرو

تست دیاگ خودرو به دلایل زیر ارزشمند هستند:

  1. تست‌ دیاگ خودرو به شما کمک می‌کنند خطاها را قبل از خطرناک شدن تشخیص دهید و در درازمدت در هزینه‌تان صرفه‌جویی کنید.
  2.  تشخیص خطاها قبل از اینکه جدی‌تر شوند، می‌تواند به طور بالقوه جان شما یا زندگی دیگران را نجات دهد. برای مثال، آزمایش‌های تشخیصی خودرو می‌توانند به شما بگویند که چه زمانی باید ترمزهای خود را قبل از خرابی در بزرگراه تعویض کنید.
  3. تست‌های عیب‌یابی خودرو همچنین می‌توانند سیستم کامپیوتری خودروی شما را برای هرگونه اعلان‌های سازنده یا اطلاعات ذخیره‌شده بررسی کنند. داده ها می توانند به تکنسین ها کمک کنند تا بهترین تعمیرات ممکن را برای وسیله نقلیه شما انجام دهند.

 

 دستگاه تست دیاگ

نتیجه گیری :

تست‌ دیاگ خودرو ابزارهای مفیدی هستند که باید به صورت منظم برای هر چکاپ تعمیر و نگهداری خودرو شما انجام شود. برای جلوگیری از زحمت ناشی از بردن وسیله نقلیه خود به مکانیک، خرید تجهیزات لازم و انجام آزمایشات تشخیصی منظم خود را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما به بهترین شکل ممکن کار می کند.

تست عیب یابی خودرو کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که خودروی شما از آسیب طولانی مدت یا خطرناک ناشی از خرابی قطعات یا خطاهای کامپیوتری رنج نمی برد.

منبع : https://www.jdpower.com/cars/shopping-guides/what-is-a-car-diagnostic-test

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.