لوازم یدک
لوازم یدک
خودروی دنده ای یا اتوماتیک - کدامی کی را بخریم و کدام بهتر است

خودروی دنده ای یا اتومات : کدام بهتر است ؟

خودروی دنده ای یا اتومات چه تفاوتی با هم  دارند ؟

بیایید با اصول اولیه خودروی دنده ای یا اتومات شروع کنیم – یک ماشین دستی دارای یک سیستم دنده است که شما خودتان با حرکت دادن دسته دنده و فشار دادن پدال کلاچ آن را به کار می گیرید. اکثر خودروهایی که در بریتانیا رانده می شوند دستی هستند. یک خودروی اتوماتیک با توجه به سرعتی که در حال حرکت هستید به طور خودکار دنده را برای شما تغییر می دهد و پدال کلاچ ندارد.

چرا باید ماشین اتوماتیک بخرم؟

با استفاده از قطعه ای به نام مبدل گشتاور، گیربکس اتوماتیک کار سختی را برای شما انجام می دهد. شما فقط باید نگران رفتن به جلو، عقب یا توقف باشید. بنابراین، چگونه یک خودرو اتوماتیک با خودروی دستی مقایسه می شود؟

معایب خودروی دنده ای یا اتوماتیک در کدام است

مزایای خودروی اتوماتیک 

  • رانندگی آسان تر: بسیاری از مردم اتومبیل های اتوماتیک را برای راحتی خود دوست دارند. کار کردن با آنها ساده است زیرا هیچ کلاچی برای کنترل وجود ندارد. به سادگی D را برای Drive انتخاب کنید و مانور دادن با دنده را فراموش کنید تا زمانی که نیاز به پارک یا دنده عقب داشته باشید.
  •  سواری نرم‌تر: گیربکس‌های اتوماتیک انتقال یکپارچه بین دنده‌ها را ارائه می‌کنند و رانندگی دلپذیری را به شما می‌دهند.
  • در ترافیک و ساعات شلوغی بهتر است : اگر برای همیشه در شهرهای شلوغ توقف و حرکت کنید، پمپ کردن مداوم پدال کلاچ می تواند به یک کار طاقت فرسا تبدیل شود. گیربکس‌های خودکار به تلاش کمتری نیاز دارند، بنابراین می‌توانید به طور کامل بر روی اتصالات دشوار و سایر ترافیک‌ها با خیال راحت تمرکز کنید.

معایب دنده اتوماتیک 

  • گران‌تر : نقطه ضعف اصلی اتومات این است که معمولاً هزینه خرید آنها بیشتر از همتایان دستی خود است، چه نو و چه دست دوم، بنابراین اگر بودجه کمی دارید، ایده‌آل نیستند.
  • رانندگی خسته کننده: برخی از رانندگان متوجه می شوند که ماشین های اتوماتیک لذت رانندگی را از بین می برند. آنها احساس تعویض دنده و داشتن ارتباط فیزیکی بیشتر با ماشین خود را دوست دارند. و برای هر کسی که به تعویض دنده عادت دارد، در واقع سازگاری با نداشتن کلاچ ممکن است دشوار باشد.
بخوانید  هیوندای پالیسید 2023

چرا باید ماشین دستی بخرم؟

اکثر رانندگان در بریتانیا هنوز خودرویی را با گیربکس دستی رانندگی می کنند، اما چگونه با گیربکس اتوماتیک مقایسه می شود؟

خودروی دنده ای بخریم یا خودروی اتوماتیک

مزایای خودروی دستی 

  • کنترل بیشتر: گیربکس دستی کنترل بیشتری بر روی خودرو به شما می دهد زیرا شما به تنهایی انتخاب می کنید که از کدام دنده استفاده کنید. این می تواند به ویژه در شرایط زمستانی مفید باشد.
  • سرعت بیشتر: برخی از خودکارها می توانند کند و دست و پا گیر باشند، اگرچه اکنون بسیاری از آنها به فناوری دو کلاچه مجهز شده اند تا آنها را سریعتر کنند. گیربکس دستی به طور سنتی در انتقال نیرو از موتور به چرخ‌ها بهتر است، بنابراین می‌توانید با سرعت بیشتری شتاب بگیرید.

نگهداری ارزان تر: دستورالعمل ها معمولاً به نگهداری کمتری نیاز دارند زیرا طراحی پیچیده تری نسبت به خودکار دارند. تعمیرات به طور قابل توجهی ارزان تر هستند – مگر اینکه کلاچ از بین برود.

نقاط منفی خودروی دستی 

  • نه چندان ایمن: برای تعویض دنده باید یک دست را از روی فرمان بردارید. خودروهای اتوماتیک ایمن تر هستند زیرا می توانید هر دو دست خود را روی فرمان نگه دارید و بیشتر روی جاده پیش رو تمرکز کنید.
  • پا درد: کار مداوم کلاچ می تواند ناراحت کننده باشد زیرا پای چپ شما هرگز استراحت نمی کند، به خصوص اگر در مناطق شلوغ رانندگی می کنید. این می تواند منجر به درد و درد در عضلات پای شما شود.

آیا خودروهای دستی مصرف سوخت بیشتری نسبت به خودروهای اتوماتیک دارند؟

این یک عقیده رایج است که اتومبیل های اتوماتیک بنزین بیشتری نسبت به نمونه های دستی خود مصرف می کنند. در حالی که زمانی که مدل‌های قدیمی‌تر به گیربکس آهسته و سه سرعته مجهز می‌شدند، در سال‌های اخیر فناوری خودکار پیشرفت زیادی کرده است.

آیا یادگیری رانندگی در ماشین اتوماتیک آسان تر است؟

اگرچه تعویض دنده و کار روی کلاچ بعد از مدتی به طبیعت دوم تبدیل می‌شود، اما هنگام یادگیری رانندگی می‌توان برای تسلط بر این مهارت به تمرین زیادی نیاز داشت. یک خودروی اتوماتیک به شما امکان می دهد بیشتر روی سرعت و موقعیت در جاده تمرکز کنید و می توانید هر دو دست خود را روی فرمان نگه دارید زیرا نیازی به تعویض دنده ندارید. همچنین بعید به نظر می‌رسد که در اتومات متوقف شوید، و این باعث می‌شود که از خجالت ناشی از قطع کردن تپه‌ها یا توقف با تغییر چراغ‌های راهنمایی نجات پیدا کنید. از کار افتادن گیربکس اتوماتیک تنها در صورتی رخ می دهد که مشکل مکانیکی وجود داشته باشد.

اگر به صورت اتومات یاد بگیرم، می توانم با خودروی دستی رانندگی کنم؟ اگر شما فقط مجوز یک خودروی اتوماتیک را دارید، رانندگی با وسیله نقلیه دستی در جاده های عمومی خلاف قانون است. برای انجام این کار، باید در آزمون رانندگی دیگری شرکت کنید و گواهینامه خودکار خود را به گواهینامه دستی ارتقا دهید. اگر مجوز رانندگی با ماشین دستی در بریتانیا را دارید، مجاز به رانندگی یک وسیله نقلیه اتوماتیک در جاده های عمومی هستید.

بخوانید  هیوندای اکسنت 2019

آیا بیمه خودروهای دستی ارزان تر است؟

در حالی که تفاوت زیادی در حق بیمه بین خودروهای دستی و اتوماتیک وجود ندارد، بیمه اتوماتیک می‌تواند گران‌تر باشد. این به طور معمول به این دلیل است که گیربکس های اتوماتیک نسبت به گیربکس های دستی هزینه بیشتری برای تعویض دارند و اغلب در خودروهای با مشخصات بالاتر یافت می شوند.

شایان ذکر است که حق بیمه برای رانندگانی که فقط گواهینامه خودکار دارند معمولاً به طور قابل توجهی بیشتر از رانندگان با گواهینامه کامل است.

 معایب دنده اتوماتیک در چیست

آیا باید در خارج از کشور دستی یا اتوماتیک رانندگی کنم؟

اگر در اروپا ماشین کرایه می‌کنید، به احتمال زیاد ماشین دستی دریافت می‌کنید، اما در ایالات متحده و کانادا کرایه ماشین دستی ممکن است دشوار باشد، زیرا تقریباً همه ماشین‌های اتوماتیک رانندگی می‌کنند.

هزینه یک ماشین کرایه ای نیز می تواند تحت تاثیر نوع گیربکس انتخابی شما باشد. در ایالات متحده، کانادا، استرالیا و نیوزلند، معمولاً کرایه یک وسیله نقلیه اتوماتیک ارزان‌تر است، زیرا عرضه بیشتری وجود دارد، در حالی که در بریتانیا یا اروپا برعکس است.

آیا ماشین های دستی در آینده حذف خواهند شد؟

دولت در حال پیشبرد برنامه هایی برای ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی جدید در بحبوحه درخواست ها برای به جلو بردن مهلت فعلی 2040 تا 2032 است. با افزایش محبوبیت خودروهای برقی و هیبریدی که گیربکس ندارند و به طور موثر اتوماتیک هستند، پیش‌بینی می‌شود که خودروهای دستی ظرف 10 سال از جاده‌های بریتانیا ناپدید شوند. برندهای پریمیوم مانند فراری و پورشه سال‌ها است کهماشین های دستی را حذف کرده‌اند، اما خودروهای کوچک‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر اکنون با آپشن‌های خودکار نیز عرضه می‌شوند، از جمله فورد فیستا و فولکس واگن پولو. با نگاهی به آینده حتی بیشتر به آینده، خودروهای بدون راننده از دنده دستی نیز استفاده نخواهند کرد.

خودروی دنده ای یا اتومات : کدام بهتر است و انتخاب کنیم ؟

نکته مهم این است که انتخاب کنید با چه چیزی بیشتر احساس راحتی می کنید، اما، به طور کلی، یک خودروی اتوماتیک ممکن است برای افرادی که رانندگی شهری زیادی انجام می دهد مناسب باشد. همچنین برای افراد دارای معلولیت یا تحرک محدود گزینه خوبی است. اگر مسافت‌های طولانی‌تری را طی می‌کنید و رانندگی را چیزی فراتر از رسیدن از A به B می‌دانید، یک خودروی دستی ممکن است راهی برای رانندگی لذت‌بخش‌تر و لذت‌بخش‌تر باشد.

 منبع : https://www.rac.co.uk/drive/advice/know-how/automatic-vs-manual-cars-which-is-better/

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.