لوازم یدک
لوازم یدک
وظیفه میل لنگ خودرو چیست

میل لنگ خودرو چیست و چه کاربردی دارد؟

میل لنگ خودرو چه کاری انجام می‌دهد؟

میل لنگ موتور در انتهای پایین موتور خودرو کار می کند و حرکت عمودی پیستون ها را به حرکت چرخشی افقی تبدیل می کند که در نهایت چرخ ها را از طریق گیربکس به حرکت در می آورد. جالب است بدانید که میل لنگ صدها سال است که وجود داشته و در آسیاب های آبی و چوب بری استفاده می شود. میل لنگ ها در نهایت در قایق های پارویی برجسته شدند و انرژی حاصل از پیستون های بخار را به انرژی چرخشی برای چرخ های پارویی تبدیل کردند.

در خودروهای امروزی، میل لنگ از پرتاب‌هایی با فاصله مساوی تشکیل شده است (مطابق شکل زیر، چهار لنگ در یک موتور چهار سیلندر وجود دارد)، که با میله های اتصال به پایین پیستون ها متصل می شوند. این “پرتاب” ها از محور میل لنگ منحرف می شوند، که همان چیزی است که انرژی دورانی را ایجاد می کند.

میل لنگ خودرو چیست

میل لنگ خودرو توسط یاتاقان های بزرگ در دو انتها به موتور متصل می شود و سپس به فلایویل وصل است و از طریق آن به کلاچ متصل می شود. هنگامی که کلاچ درگیر است، انرژی دورانی میل لنگ از طریق جعبه دنده و از طریق دیفرانسیل به میل‌های محرک که به چرخ‌ها متصل هستند، منتقل می‌شود و از این رو توانایی حرکت خودرو را ایجاد می‌کند.

میل بادامک در مقابل میل لنگ خودرو

یک میل بادامک در نزدیکی بالای موتور قرار دارد و توسط  میل لنگ خودرو از طریق زنجیر تایم یا تسمه تایم به حرکت در می آید. میل بادامک (در هر موتور می تواند تا چهار عدد وجود داشته باشد، اگرچه نمودار میل لنگ خودرو  زیر دو عدد را نشان می دهد) دارای لوب های بادامک در طول خود است که با قطار سوپاپ (که شامل میله فشار، بالابر سوپاپ، فنر سوپاپ، سوپاپ و تپت یا بازوی چرخان است) کار می کند. برای تسهیل ورود هوا و سوخت به محفظه احتراق و خروج گازهای خروجی در چرخه موتور احتراق داخلی.

بخوانید  سیلندر خودرو چیست ؟

لوب های بادامک چرخشی میل بادامک دریچه های موتور را باز و بسته می کند. لوب ها از نظر اندازه و شکل از موتوری به موتور دیگر متفاوت هستند تا مدت زمان باز شدن سوپاپ و مقدار آن را تعیین کنند. هر چه تعداد سوپاپ‌ها بیشتر باشد، هوا و سوخت بیشتری می‌توان وارد کرد و گازهای خروجی بیشتری خارج می‌شود که باعث افزایش قدرت موتور می‌شود.

میل لنگ موتور در نزدیکی انتهای پایین موتور قرار دارد (همانطور که در نمودار زیر نشان داده شده است) و از طریق جاده های متصل به پیستون ها متصل می شود – حرکت رو به پایین پیستون ها در نتیجه فرآیند احتراق باعث چرخش میل لنگ خودرو می شود.

 

چه مشکلاتی میل لنگ خودرو را تهدید می‌کند؟

میل لنگ یک قطعه مهندسی بسیار پیچیده و ظریف است که فقط از لنگ تشکیل نمی شود. قطعات کلیدی شامل پین میل لنگ، گذرگاه روغن، کلید، ژورنال های اصلی و … است. اما میل لنگ موتور همچنین شامل وزنه ها و تعادل های داخلی متعددی است که به گونه ای طراحی شده اند که هنگام چرخش لرزش را به حداقل برسانند. چنین ارتعاشی می تواند بزرگ شود و به یاتاقان هایی که میل لنگ در آن نصب شده است و همچنین میله ها و پیستون ها آسیب می رساند.

با این حال، قبل از اینکه این اتفاق بیفتد، قطعه‌ای به نام سنسور موقعیت میل لنگ باید وجود هر گونه عیب را تشخیص دهد. یک سنسور موقعیت میل لنگ خودرو (در زیر نشان داده شده است) بر روی بلوک موتور نصب شده است و سرعت چرخش و موقعیت میل لنگ را تشخیص می دهد. سنسور میل لنگ این اطلاعات را به ECU خودرو ارسال می کند که تنظیماتی را برای بهینه سازی عملکرد موتور انجام می دهد.

بخوانید  اکسل خودرو چیست و نشانه شکستگی اکسل خودرو چیست؟

با این حال، گاهی اوقات نمی توان اصلاحات را انجام داد و اگر سنسور میل لنگ ایرادی را تشخیص داد، ECU یا موتور را از روشن شدن در وهله اول متوقف می کند یا آن را در حالت “لمپ خانه” قرار می دهد، جایی که شما نمی توانید دور ماشین را از نقطه خاصی بچرخانید .همچنین یک چراغ چک موتور را روی داشبورد خواهید دید که به شما اطلاع می دهد که خودرو نیاز به توجه فوری دارد.

بررسی میل لنگ خودرو

سوپرشارژر از چه طریقی با میل لنگ خودرو کار می کند؟

در برخی خودروهایی که مجهز به سوپرشارژر هستند، یک قرقره به انتهای میل لنگ خودرو  متصل می شود که سپس توسط یک تسمه به سوپرشارژر متصل می شود. هنگامی که موتور در حال کار است، میل لنگ به سرعت می چرخد سوپرشارژر را به حرکت در می آورد(قرقره‌ که تسمه را حرکت می دهد و و به انتهای سوپرشارژر متصل است). سپس توربین را در سوپرشارژر به کار می‌اندازد، هوا را جذب می‌کند و قدرت تولیدی موتور را افزایش می‌دهد.

با تشکر از اینکه تا اینجا همراه ما بودید برای ثبت آگهی فروش لوازم یدکی در سایت لوازم یدک اینجا کلیک کنید و اگر نیاز به خرید لوازم یدکی از جمله میل لنگ، پیستون موتور و … را از سایت لوازم یدک دارید با توجه به کمپانی تولید کننده خودروی خود اینجا را کلیک کنید

منبع: سایت haynes.com

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.